| Parameters | |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Last Time Buy |
| Transistor Type | 2 PNP (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 150 @ 100mA, 2V |
| Power - Max | 200mW |
| Frequency - Transition | 280MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Supplier Device Package | SOT-666 |
| Base Product Number | PBSS3515 |