| Parameters | |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Transistor Type | 2 NPN (Dual) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 100mV @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 210 @ 500mA, 2V |
| Power - Max | 510mW |
| Frequency - Transition | 165MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 6-HUSON (2x2) |
| Base Product Number | PBSS4130 |