| Parameters | |
|---|---|
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | PLVA6xxA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6 V |
| Tolerance | ±4% |
| Power - Max | 250 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.3 µA @ 5 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | TO-236AB |
| Base Product Number | PLVA656 |