| Parameters | |
|---|---|
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600 mV @ 200 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 60 V |
| Capacitance @ Vr, F | 14pF @ 1V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-90, SOD-323F |
| Supplier Device Package | SOD-323F |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Base Product Number | PMEG6002 |