| Parameters | |
|---|---|
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 100µA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20000 @ 100mA, 5V |
| Power - Max | 1.3 W |
| Frequency - Transition | 125MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Supplier Device Package | SOT-89 |
| Base Product Number | PXTA14 |