F310E226MPA
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: F310E226MPA
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series F31
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Part Status Obsolete
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code P
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 22UF 2.5V 0805