F310E336MAA
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: F310E336MAA
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series F31
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Part Status Obsolete
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 33UF 2.5V 1206