F311A476MBA
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: F311A476MBA
  • Package: 1411 (3528 Metric)
Parameters
Series F31
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Part Status Obsolete
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.134" L x 0.110" W (3.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411