F320G227MCC
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: F320G227MCC
  • Package: 2312 (6032 Metric)
Parameters
Series F32
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Obsolete
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.106" (2.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 220UF 4V 2312