GYB1E221MCQ1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: GYB1E221MCQ1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 345 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V SMD