GYB1V271MCW1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: GYB1V271MCW1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.5 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
CAP ALUM POL HY 270UF 20% 35V SM