GYC1E101MCW1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: GYC1E101MCW1GS
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series GYC
RoHS RoHS
Type Hybrid
Ratings AEC-Q200
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.343" (8.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 285 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
CAP ALUM POL HY 100UF 20% 25V SM