GYC1E221MCW1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: GYC1E221MCW1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 435 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
CAP ALUM POL HY 220UF 20% 25V SM