GYD1V151MCQ1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: GYD1V151MCQ1GS
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series GYD
RoHS RoHS
Type Hybrid
Ratings AEC-Q200
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
CAP ALUM POLY HYB 150UF 35V SMD