LAKW6151MELC25
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: LAKW6151MELC25
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series LAK
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 820 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 943 mA @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP