LKG1J681MESBCK
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: LKG1J681MESBCK
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series LKG
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Part Status Active
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 680UF 20% 63V SNAP