LNUN7472MSEJBN
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: LNUN7472MSEJBN
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series LNU
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 525 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 5.433" (138.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.28 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW