PCF0G821MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCF0G821MCL1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 4.8 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm
CAP ALUM POLY 820UF 20% 4V SMD