PCF1A4R7MCL1GB
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCF1A4R7MCL1GB
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series PCF
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 670 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 240mOhm
CAP ALUM POLY 4.7UF 20% 10V SMD