PCF1C3R3MCL1GB
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCF1C3R3MCL1GB
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 660 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 260mOhm
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Part Status Obsolete
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
CAP ALUM POLY 3.3UF 20% 16V SMD