PCJ0G222MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCJ0G222MCL1GS
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series PCJ
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 5.7 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm
CAP ALUM POLY 2200UF 20% 4V SMD