PCJ0G681MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCJ0G681MCL1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.95 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm
CAP ALUM POLY 680UF 20% 4V SMD