PCR1A331MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCR1A331MCL1GS
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series PCR
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings AEC-Q200
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Part Status Obsolete
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm
CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V SMD