PCR1C680MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCR1C680MCL1GS
Type Polymer
Ratings AEC-Q200
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Part Status Obsolete
Applications Automotive
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 800 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 65mOhm
CAP ALUM POLY 68UF 20% 16V SMD