PCR2A220MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCR2A220MCL1GS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 39mOhm
CAP ALUM POLY 22UF 20% 100V SMD