PCV1K120MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCV1K120MCL1GS
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 41mOhm
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 12 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
CAP ALUM POLY 12UF 20% 80V SMD