PCX1H5R6MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCX1H5R6MCL1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 5.6 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 700 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 105mOhm
CAP ALUM POLY 5.6UF 20% 50V SMD