PCX1V270MCL1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PCX1V270MCL1GS
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series PCX
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 27 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm
CAP ALUM POLY 27UF 20% 35V SMD