PLE0G561MCO1TD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PLE0G561MCO1TD
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series PLE
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H