PLX1H470MDL1TD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PLX1H470MDL1TD
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series PLX
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 29mOhm
CAP ALUM POLY 47UF 20% 50V T/H