PLX1V560MDL1TD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: PLX1V560MDL1TD
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 31mOhm
CAP ALUM POLY 56UF 20% 35V T/H