QAP2J335JRP
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: QAP2J335JRP
  • Package: Axial
Parameters
Series QAP
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 3.3 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 1.146" W, 0.764" T x 2.047" L (29.10mm, 19.40mm x 52.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 3.3UF 5% 630VDC AXIAL