QXK2E105KTP
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: QXK2E105KTP
  • Package: Radial
Parameters
Series QXK
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.728" L x 0.280" W (18.50mm x 7.10mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 125V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL