QYX1H183JTP
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: QYX1H183JTP
  • Package: Radial
Parameters
Series QYX
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.018 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.256" L x 0.138" W (6.50mm x 3.50mm)
Dielectric Material Polyester
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.018UF 5% 50VDC RADIAL