QYX1H224JTP
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: QYX1H224JTP
  • Package: Radial
Parameters
Series QYX
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.22 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.433" L x 0.256" W (11.00mm x 6.50mm)
Dielectric Material Polyester
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC RADIAL