QYX2A102KTP1FD
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: QYX2A102KTP1FD
  • Package: Radial
Parameters
Series QYX
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1000 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.110" W (5.50mm x 2.80mm)
Dielectric Material Polyester
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD