RE50E821MDN1
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RE50E821MDN1
  • Package: Radial, Can
Parameters
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 630 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V T/H