RFS1C330MCN1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RFS1C330MCN1GS
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series FPCAP, RFS
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 207 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.07 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
CAP ALUM POLY 33UF 20% 16V SMD