RNE1C101MDS1JX
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RNE1C101MDS1JX
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series FPCAP, RNE
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H