RNL1C222MDS1
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RNL1C222MDS1
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 810 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm
CAP ALUM POLY 2200UF 20% 16V T/H