RNU1C101MDSASQ
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RNU1C101MDSASQ
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series FPCAP, RNU
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 282 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.82 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H