RNU1J390MDN1
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RNU1J390MDN1
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Ratings -
CAP ALUM POLY 39UF 20% 63V T/H