RPS1A561MCN1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RPS1A561MCN1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.488" (12.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm
CAP ALUM POLY 560UF 20% 10V SMD