RPS1J330MCN1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RPS1J330MCN1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.25 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
CAP ALUM POLY 33UF 20% 63V SMD