RR50G821MDN1
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RR50G821MDN1
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series FPCAP, RR5
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 722 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.22 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm
CAP ALUM POLY 820UF 20% 4V T/H