RR70J221MDN1PX
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RR70J221MDN1PX
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series FPCAP, RR7
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 7mOhm
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V T/H