RSA0J271MCN1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RSA0J271MCN1GS
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series FPCAP, RSA
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 316 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.16 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm
CAP ALUM POLY 270UF 20% 6.3V SMD