RSA1C101MCN1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RSA1C101MCN1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD