RSA1C221MCN1GS
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RSA1C221MCN1GS
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.5 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD