RVA0G151MNG
  • Manufacturer: Nichicon
  • CONEVO NO: RVA0G151MNG
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
Series FPCAP, VA
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD